Co je to dobropis

Dobropis je dokument, který slouží k vrácení peněz nebo zboží zákazníkovi. Vystavuje se v případě, že zákazník reklamuje zboží, vrátí ho zpět nebo chce vrátit peníze za službu nebo produkt. Dobropis obsahuje informace o zákazníkovi, o prodávaném zboží nebo službě, o ceně a o důvodech pro vystavení dobropisu.

Dobropis je důležitým dokumentem v obchodním styku, protože zajišťuje transparentnost a řádnost v obchodních vztazích mezi prodávajícím a zákazníkem. Prodávající má povinnost vrátit peníze nebo poskytnout jiné uspokojivé řešení v případě reklamace nebo vrácení zboží a vystavení dobropisu pomáhá zajistit, že tato povinnost bude splněna.

Dobropis se často používá také k účtování s dodavately a partnery, kteří poskytli zboží nebo služby firmě. Pokud dochází ke vrácení zboží nebo k úpravě faktury, může být vystaven dobropis, který tuto situaci řeší.

Existují situace, kdy není nutné vystavit dobropis.

Například:

  1. Pokud se jedná o drobnou vadu nebo nedostatek zboží, který může být okamžitě napraven a zákazník s tím souhlasí.
  2. Pokud zákazník sám požádá o slevu na zboží nebo službu namísto vrácení peněz.
  3. Pokud jde o službu, která byla již zcela provedena a zákazník ji přijal.
  4. Pokud zákazník požaduje výměnu zboží místo vrácení peněz a prodávající s tím souhlasí.
  5. Pokud zákazník požaduje vrácení peněz za digitální obsah (například software, hudbu, filmy), který nelze vrátit.

 

Nicméně i v těchto případech může být pro účetní účely vhodné vystavit dobropis, aby byly transakce řádně zaznamenány. Pokud nejste jisti, zda máte povinnost vystavit dobropis, měli byste se poradit se svým účetním nebo právním poradcem.

Další články: