Co dělá influencer

Influencer marketing se stal v posledních letech stále oblíbenějším způsobem, jak propagovat značku a produkty. Je to způsob, jakým značky spolupracují s lidmi, kteří mají na sociálních sítích velké množství sledujících, aby získali větší dosah a větší povědomí o svých produktech. Tito lidé jsou známí jako influenceři a jsou schopni vytvořit neuvěřitelnou interakci se svými fanoušky, což značkám umožňuje dosáhnout většího množství potenciálních zákazníků.

man-g41f3400ba_1280

Co přesně influencer dělá?

Influencer může dělat různé věci v závislosti na tom, co se dohodne se značkou. Může publikovat fotografie nebo videa, ve kterých ukazuje daný produkt nebo službu, píše/natáčí recenze, bloguje nebo tweetuje o tom, co dělá ve svém životě. V některých případech mohou influenceři také pomáhat se vzdělávacími a výukovými materiály pro fanoušky.

Hlavním cílem influencer marketingu je vytvořit důvěru mezi influencerem a jeho sledujícími. Tato důvěra je poté pomocí influence marketingu zpeněžena značkou s cílem dostat se k potenciálním zákazníkům. Influencer může být schopen vytvořit vyšší důvěryhodnost než tradiční reklamy, protože sledující se identifikují s influencerem a cítí se s ním spojeni. Jak se říká “visí mu na rtech”. Zda je to dobře si už každý musí určit sám, ale je to holý fakt.

Je důležité vybírat influencery, kteří jsou vhodní pro konkrétní značku nebo produkt. To znamená, že značka by měla hledat influencery, kteří mají podobné hodnoty jako ona, a kteří by mohli mít zájem o daný produkt nebo službu. Je také důležité brát v úvahu, jak velká je cílová skupina influencera a jaká je jejich angažovanost. Od toho se odvíjí cena a úspěch takové kampaně.

Kolik stojí influencer?

Cena za spolupráci s influencerem závisí na mnoha faktorech, jako jsou počet followerů, typ obsahu, délka spolupráce, úroveň zapojení a mnoho dalších. Cena se může lišit v závislosti na regionu, tématu, značce a specifikách konkrétního influencera. 

V České republice mohou být ceny za spolupráci s influencerem od několika tisíc korun až po desítky tisíc, a to v závislosti na výše uvedených faktorech. Nicméně existují i influenceri, kteří si účtují desítky nebo stovky tisíc korun za jednu spolupráci.

Především u menších influencerů (z hlediska počtu followerů) se můžete setkat s tzv. barterovou spoluprací. To je forma spolupráce, při které neplatíte influncerovi peníze, ale jako odměnu mu dáte váš produkt zdarma.

Je třeba však mít na paměti, že cena influencerů se může vyplatit, pokud se v kampani podaří dosáhnout svého cíle. V takovém případě může mít spolupráce obrovskou návratnost investice. Proto je důležité, pečlivě zvažovat výběr influencerů a spolupráci s nimi plánovat s cílem dosáhnout maximální efektivity.

Může influencer naopak značce uškodit?

Ano, influencer může značce uškodit, pokud spolupráce není pečlivě plánována a řízena. Značky mohou čelit různým problémům v případě, že influencer nedodržuje stanovená pravidla nebo pokud se chová neeticky.

Influencer může například zpochybnit důvěryhodnost značky, pokud se ukáže, že sám nevěří v produkt, který propaguje. Také může poškodit značku, pokud zveřejní nevhodný obsah, jako jsou například rasistické, sexistické nebo homofobní názory. 

Další riziko spojené s influencer marketingem je, že influencer může podporovat konkurenční značku nebo dokonce více firem prodávajících stejné produkty, což nepůsobí příliš důvěryhodně na jeho sledující.

Závěrem

Je důležité pečlivě vybírat influencery a spolupracovat s nimi na základě jasných pravidel a dohodnutých podmínek. Značky by měly také monitorovat všechny aktivity influencerů v souvislosti s propagací jejich produktů nebo služeb, aby minimalizovaly rizika spojená s touto formou marketingu.

Nezapomeňte také na vyhodnocování, zda spolupráce s influencerem opravdu plní očekávané marketingové cíle.

Další články: